Genel Kültür Güncel Teknoloji

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi yani İngilizce ismiyle belirtirsek responsive (duyarlı) web sitesi, web sayfasının hem yüksek çözünürlüklü bilgisayarlarda hem de mobil cihazların barındırdığı değişken ekran çözünürlüklerinde görüntülenirken doğru ölçeklendirmeyle görünmesi, doğru oranda görünmekle kalmayıp rahat gezilebilmesi maksadıyla yapılan web sitesi uygulama biçimidir.

Mobile uyumlu web sitesi kullanmak, e-ticaret alışverişlerinin sıklıkla mobil cihazlardan yapıldığı bu günlerde, şirketinizi, hizmet ve ürünlerinizi mobil cihaz kullanan hedef kitlenize doğru bir şekilde anlatabilmeniz için göz ardı edilmemesi gereken bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Mobil kullanım için optimize edilmemiş web siteleri, yani mobil uyumlu olmayan ya da responsive olmayan tasarıma sahip web siteleri ziyaretçiyi olumsuz yönde etkilediği gibi ayrıca ürün veya hizmetinizi doğru bir şekilde tanıtmanıza da engel olacaktır. Mobil uyumlu web tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tasarımın uyum sağlayacağı ekran çeşitliliğidir. Bazı kişiler tarafından yanlış anlaşılan bu durumda her ekran için özel bir tasarım yapılmadığının bilinmesi gerekir. Responsive tasarımlar elbette özel uygulamalar kullanılarak hazırlanan, görselleri ve içerikleri de bu uygulamalara göre oluşturulan tasarımlar olsa da mobil uyumlu web tasarım her ekranda kullanıcı odaklı performansı ile öne çıkmak zorundadır.